Ish-presidenti brazilian Bolsonaro ka aplikuar për vizë turistike në SHBA

Ish-presidenti brazilian Bolsonaro ka aplikuar për vizë turistike

Ish-presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro ka aplikuar për një vizë turistike, e vlefshme për gjashtë muaj për të qëndruar në SHBA, tha sot avokati i tij, pavarësisht thirrjeve për të hequr çdo vizë amerikane që Bolsonaro mban pas protestave të dhunshme nga mbështetësit e tij në Brasilia.

Autoritetet amerikane morën kërkesën e tij të premten, tha avokati i tij, duke shtuar se Bolsonaro do të qëndrojë në SHBA derisa aplikimi i tij është në pritje.

 “Ai do të donte të merrte pak kohë, të pastronte kokën dhe të shijonte të qenit turist në SHBA për disa muaj përpara se të vendoste se cili do të jetë hapi i tij i ardhshëm”, tha avokati i tij në një përgjigje me email për Reuters.

"Përdorimi ose jo i semestrit të plotë do të varet nga ai dhe çfarëdo strategjie që ne pranojmë të fillojmë bazuar në planet e tij ndërsa ato zhvillohen," shtoi ai.

Financial Times fillimisht raportoi se Bolsonaro kishte aplikuar për një vizë turistike.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se të dhënat e vizave të udhëtimit janë konfidenciale sipas ligjit amerikan, duke shtuar se Departamenti i Shtetit i SHBA nuk mund të diskutojë detajet e rasteve individuale të vizave.

Bolsonaro i ekstremit të djathtë fluturoi në Florida dy ditë para përfundimit të mandatit të tij më 1 janar dhe përpara se presidenti i qendrës së majtë Luis Inacio Lula da Silva të marrë detyrën.

Mijëra mbështetës të ish-presidentit shkaktuan kaos në Brasilia më 8 janar, duke sulmuar dhe plaçkitur pallatin presidencial, Kongresin dhe Gjykatën e Lartë, duke bërë thirrje për një grusht shteti ushtarak për të përmbysur zgjedhjet e tetorit të fituara nga Lula.

Gjykata e Lartë e Brazilit ka rënë dakord të hapë një hetim ndaj Bolsonaro për gjoja inkurajimin e protestave antidemokratike.

Në fillim të këtij muaji, 41 ligjvënës demokratë i kërkuan administratës Biden të bashkëpunojë me hetimet e autoriteteve braziliane për protestat e dhunshme në Brasilia dhe të revokojë çdo vizë amerikane të mbajtur nga Bolsonaro.

Departamenti i Shtetit ka deklaruar vazhdimisht se politika e tij nuk është të diskutojë raste specifike të vizave.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka theksuar se i takon një personi që ka hyrë në SHBA me të ashtuquajturën vizë 'A' të rezervuar për diplomatët dhe krerët e shteteve të largohet nga vendi brenda 30 ditëve ose të aplikojë për ndryshimin e statusit të imigracionit nëse ata tani nuk kanë detyra zyrtare. Bolsonaro besohet se ka hyrë me një vizë të tillë.

EMISIONET