EMRI/ Ish-polici nga Saranda arrestohet për kultivim kanabisi në Skoci: Më kërcënoi familjen gangsteri që arrestova në Shqipëri

EMRI/ Ish-polici nga Saranda arrestohet për kultivim kanabisi në

Një ish-efektiv i Komisariatit të Sarandës është burgosur për kultivimin e qindra bimëve kanabis në një njësi industriale në Ëest Lothian, shkruan BBC.

Igli Duka, 24 vjeç, u arrestua pasi policia bastisi një ish-ndërtesë garazhi në Houston Industrial Estate, në Livingston, vitin e kaluar. Ai pretendoi se një gangster famëkeq që ai kishte arrestuar më parë në vendin e tij e kishte shantazhuar atë për të qenë “kopshtari” për fermën e kanabisit.

Duka tha se gangsteri kishte kërcënuar familjen e tij pasi kishte dalë nga paraburgimi i policisë.

Avokati i Dukës, Andy Aitken, pretendoi se anëtari i “rangut të lartë” të bandës kishte dhënë ryshfet për të dalë nga paraburgimi.

Avokati i tha gjykatës së Sherifit të Livingston se anëtari i bandës më pas i tha të akuzuarit dhe familjes së tij se ai i mbante ata përgjegjës për 50,000 £ që kishte paguar për lirinë e tij. Aitken tha se Duka ishte arratisur në Britani të Madhe nga frika për sigurinë e tij dhe kishte gjetur punë në një kantier ndërtimi në Birmingham. Familja e tij iku në Greqi, por babai i tij u detyrua të kthehej në Shqipëri për shkak të problemeve shëndetësore. Por ai pretendoi se banda u kap me të atin dhe e detyruan të tregonte vendndodhjen e Dukës.

Dukës iu dha zgjedhja që të kujdesej për fermën e kanabisit ose të përballej me pasoja të rënda për familjen e tij në Shqipëri, tha zoti Aitken në gjykatë. Ai tha: “Situata e tij pranohet nga Kurora, por kjo nuk përbën një mbrojtje të detyrimit. Ai ka pasur mundësi në shumë raste të shkojë në polici por nuk e ka bërë. Pikëpamja e tij ishte se policia në Mbretërinë e Bashkuar nuk do të ishte në gjendje të ndihmonte për sigurinë e familjes së tij në Shqipëri.” Z. Aitken shtoi: “Ai nuk ishte i përfshirë në organizimin e këtij operacioni, ai nuk ishte i përfshirë në asnjë plan për shpërndarje të vazhdueshme dhe, më e rëndësishmja, ai nuk fitoi para ose ndonjë përfitim në lidhje me përfshirjen e tij në këtë krim. ”

Mandy Jones, i ndjekjes penale, tregoi se si policia që u dërgua në njësinë e fabrikës vuri re një erë të fortë kanabisi dhe dëgjoi një zhurmë të fortë mekanike që vinte nga brenda. Oficeri gjeti qindra bimë marijuanë të rritur plotësisht duke u kultivuar në dy kate. Një punonjës policie që kontrollonte ndërtesën u çua drejt derës së pasme ku Duka u gjet i fshehur dhe ai u arrestua.

Duka, një i burgosur në HMP Addieëell, u deklarua fajtor për prodhimin e drogës së klasit B. Sherifi Peter Hammond theksoi se Duka kishte hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe vuri në dukje se, duke qenë se Ministria e Brendshme ishte në dijeni të situatës së tij, ai përballej me dëbimin.

Gjatë caktimit të dënimit, ai i tha të akuzuarit: “Kjo është vepër e rëndë e prodhimit të një droge të kontrolluar, në këtë rast kanabis. “Është shumë e qartë se ky ishte një operacion i madh, i organizuar, komercial dhe se ju ishit një ingranazh i vogël. “Megjithatë, ata që janë përgjegjës për prodhimin e drogave ilegale mbështeten te njerëz si ju për të rritur të korrat e tyre të vlefshme dhe të paligjshme.”

Ai e dënoi Dukën me dy vjet burg që datojnë më 22 shtator 2023, kur ai u ndalua për herë të parë në paraburgim.

EMISIONET