Ish-kryeministri izraelit thotë se Putin i ka premtuar se nuk do ta vriste Zelenskyn

Ish-kryeministri izraelit thotë se Putin i ka premtuar se nuk do ta vriste

Ish-kryeministri izraelit Naftali Bennett ka thënë në një intervistë se Vladimir Putin i tha atij se nuk do të përpiqej të vriste Volodymyr Zelensky, një premtim i bërë gjatë një udhëtimi në Moskë menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën vitin e kaluar.

Duke folur në një podcast me gazetarin izraelit Hanoch Daum, të botuar të dielën, Bennett tha se mori siguri nga Putin se jeta e presidentit ukrainas nuk ishte në rrezik gjatë një vizite të fshehtë në kryeqytetin rus marsin e kaluar, me qëllim ndërmjetësimin gjatë ditëve të para të luftës.

"Unë pyeta: 'A po planifikoni të vrisni Zelenskyn?' Ai tha: 'Unë nuk do ta vras ​​Zelenskyn'. Më pas i thashë: 'Duhet të kuptoj që po më jep fjalën se nuk do ta vrasësh Zelenskiin'. Ai tha: "Unë nuk do të vras ​​Zelenskyn."

Bennett tha se më pas thirri liderin ukrainas rrugës për në aeroportin e Moskës, i cili e pyeti: "A jeni i sigurt?" dhe i thashë: 'Po, 100%, ai nuk do të të vrasë'”.

Komentet e Bennett vijnë pas pretendimeve për BBC javën e kaluar nga ish-kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili tha se Putini e kishte kërcënuar atë me një sulm me raketa që do të zgjaste vetëm një minutë. Kremlini tha se Johnson po gënjen.

Gjithashtu të dielën, kancelari gjerman, Olaf Scholz, i tha gazetës Bild am Sonntag se Putin "nuk ka bërë asnjë kërcënim kundër meje apo Gjermanisë" pavarësisht kritikave të përsëritura dhe të drejtpërdrejta të Scholz për pushtimin ndaj udhëheqësit rus.

Sipas Bennett, gjatë përpjekjeve të tij ndërmjetësuese, Zelenskiy ra dakord të hiqte dorë nga ideja se Ukraina do të bashkohej me NATO-n dhe Putin hoqi dorë nga një betim për të kërkuar çarmatimin e Ukrainës në mënyrë që t'i jepte fund luftës. “Gjithçka që bëra ishte e koordinuar me SHBA-në, Gjermaninë dhe Francën”, tha ai.

Në fund të fundit, përpjekjet e liderit izraelit bënë pak për të ndaluar gjakderdhjen në Ukrainë, ku lufta tani po i afrohet përvjetorit të saj të parë. Ai është tani një qytetar privat, pasi është larguar nga politika përpara zgjedhjeve të nëntorit, por komentet e tij hedhin dritë mbi përpjekjet e hershme të kanaleve të pasme për të de-përshkallëzuar situatën.

EMISIONET