Ish-kryeministri holandez ndërron jetë “dorë për dore” bashkë me gruan e tij

Ish-kryeministri holandez ndërron jetë “dorë për

Dries van Agt, kryeministri kristian-demokrat i Holandës nga viti 1977 deri në vitin 1982, ka vdekur nga eutanazia, “dora për dore” së bashku me gruan e tij, sipas organizatës për të drejtat e njeriut që ai themeloi. Të dy ishin 93 vjeç. Lajmi u bë publik të premten nga Forumi i të Drejtave, i cili tha se çifti vdiq të hënën dhe do të varrosej në një ceremoni private në qytetin lindor të Nijmegen.

“Ai vdiq dorë për dore me gruan e tij të dashur Eugenie van Agt-Krekelberg, mbështetja dhe spiranca me të cilën ishte së bashku për më shumë se 70 vjet dhe të cilën ai gjithmonë vazhdoi t’i referohej si ‘vajza ime'”, thuhet në një deklaratë. Të dy prej kohësh ishin në gjendje të dobët shëndetësore. Në vitin 2019, Van Agt pësoi një hemorragji në tru ndërsa mbante një fjalim në një ngjarje përkujtimore për palestinezët dhe nuk u shërua kurrë plotësisht.

Një kristian demokrat nga pjesa tradicionale holandeze, Van Agt u bë gjithnjë e më progresiv pasi u largua nga politika, duke u larguar përfundimisht nga partia e tij në vitin 2017 për shkak të dallimeve ideologjike me qasjen e Apelit Kristian Demokrat të qendrës së djathtë ndaj Izraelit dhe palestinezëve.

Kryeministri holandez Mark Rutte, i cili iu referua Van Agt si “stër-stërgjyshi i tij në detyrë”, foli shumë mirë për ish-politikanin.

“Me gjuhën e tij të lulëzuar dhe unike, bindjet e tij të qarta dhe prezantimin e tij të mrekullueshëm, Dries van Agt i dha ngjyrë dhe substancë politikës holandeze në një kohë polarizimi dhe rinovimi partiak,” tha Rutte në një deklaratë.

E lavdëroi edhe familja mbretërore holandeze. “Ai mori përgjegjësinë administrative në një kohë të trazuar dhe arriti të frymëzojë shumë me personalitetin e tij të mrekullueshëm dhe stilin plot ngjyra”, thanë Mbreti Willem-Alexander, Mbretëresha Maksima dhe Princesha Beatrix në një deklaratë të përbashkët. Van Agt ishte i njohur për referencat e tij arkaike dhe gjuhën madhështore, si dhe për pasionin e tij për çiklizmin. Ai u detyrua të linte këtë hob në vitin 2019 pas një rënieje.

Së bashku me Partinë Liberale të krahut të djathtë, Apeli Kristian Demokrat qeverisi Holandën me Van Agt si kryeministër nga viti 1977 deri në 1981. Pas zgjedhjeve , ai u bë përsëri kryeministër, duke formuar një koalicion me Partinë e Punës dhe Demokratët e qendrës, një qeveri që zgjati për një vit. Pas një vizite në Izrael në vitin 1999, ai u bë gjithnjë e më i zëshëm për mbështetjen e tij për popullin palestinez. Ai iu referua përvojës së tij të udhëtimit si një “konvertim”. Në vitin 2009, ai themeloi Forumin e të Drejtave, i cili mbron për një “politikë të drejtë dhe të qëndrueshme holandeze dhe evropiane në lidhje me çështjen Palestinë/Izrael”, sipas organizatës jofitimprurëse. Ai ka lënë pas tre fëmijët e tij.

EMISIONET