I vunë flakën parlamentit, policia keniane ekzekuton 5 protestues

I vunë flakën parlamentit, policia keniane ekzekuton 5 protestues

Të paktën pesë persona u vranë gjatë protestave në rrugë mbi një propozim të ri për taksën të martën në kryeqytetin e Kenias, pasi policia qëlloi me municion të vërtetë mbi protestuesit e paarmatosur, pasi mijëra njerëz hynë në Parlamentin e Kenias dhe i vunë flakën një pjese të tij, sipas grupeve të të drejtave të njeriut.

Në një postim në platformën e mediave sociale X, Amnesty Kenya tha se 31 persona u plagosën, përfshirë 13 të goditur nga plumba të vërtetë dhe se 11 pësuan lëndime të lehta.

Pesë personat e vrarë po trajtonin të plagosurit, tha grupi.

 

EMISIONET