Sulmi vdekjeprurës në ambasadën e Azerbajxhanit në Teheran, reagon ashpër Irani

Sulmi vdekjeprurës në ambasadën e Azerbajxhanit në Teheran,

Ministria e Jashtme iraniane dënoi një sulm të armatosur në ambasadën e Azerbajxhanit në kryeqytetin iranian Teheran, në të cilin një u vra dhe dy të tjerë u plagosën.

Sipas një deklarate të publikuar në faqen e internetit të ministrisë, zëdhënësi i ministrisë Nasser Kanaani shprehu ngushëllime “të thella” për familjen e anëtarit të vrarë të ambasadës, si dhe për qeverinë e Azerbajxhanit.

Ai shtoi se sulmuesi është arrestuar nga policia dhe forcat e sigurisë dhe është duke u marrë në pyetje.

Kanaani dha garancinë se me urdhër të autoriteteve politike dhe të sigurisë iraniane, sulmi është nën hetim me prioritet dhe ndjeshmëri të lartë.

Mohammad Shahriari, kryetari i përkohshëm i gjykatës penale të provincës së Teheranit, tha se hetimet fillestare treguan se çështje personale kanë qenë pas sulmit, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

Shahriari tha se sulmuesi pretendoi se gruaja e tij shkoi në ambasadë në prill 2022 dhe nuk ishte kthyer më në shtëpi, dhe sulmuesi kishte shkuar në ambasadë në shumë raste duke kërkuar gruan e tij, por nuk kishte marrë kurrë asnjë përgjigje.

Shahriari shtoi se sulmuesi tha se kishte besuar se gruaja e tij ishte në ambasadë, por nuk donte ta takonte.

Të premten në mëngjes, sulmuesi shkoi në ambasadë me një pushkë kallashnikov dhe filloi të qëllonte, duke vrarë një punonjës dhe duke plagosur dy të tjerë, sipas shefit të policisë së Teheranit, Hossein Rahimi.

Sulmuesi kishte hyrë në ambasadë me dy fëmijët e tij të vegjël, shtoi ai.

Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit e identifikoi viktimën si një roje, i cili kishte shërbyer si shef i sigurisë në ambasadë, duke thënë se sulmi i së premtes plagosi gjithashtu dy persona.

EMISIONET