Sulmi në Donbas më i madhi që nga Lufta e Dytë Botërore

Sulmi në Donbas më i madhi që nga Lufta e Dytë Botërore

Sulmi në rajonin e Donbasit është sulmi më i madh në tokën europiane që nga Lufta e Dytë Botërore.

Kjo deklaratë erdhi nga ministri i punëve të jashtme në Ukrainë Dmytro Kuleba.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Ai u kërkoi aleatëve të Ukrainës të përshpejtojnë furnizimin me armë dhe municione në vend vecanërisht me sisteme të lëshimit të raketave (MLRS), artileri me rreze të gjatë dhe transportues të blinduar të personelit.

"Ofensiva në Donbas është e pamëshirshme," tha ai.

Më herët ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte kryer sulme ajrore në një depo armësh në lindje të Donbasit. Në depo ruheshin predha dhe tankë M777 amerikanë. 

EMISIONET