I kërkuar për vdekjen e 27 emigrantëve në La Manche me gomone, arrestohet anëtari i grupit kriminal

I kërkuar për vdekjen e 27 emigrantëve në La Manche me

Një person është arrestuar në lidhje me vdekjen e të paktën 27 personave që u mbytën duke tentuar të kalonin Kanalin anglez me një gomone.

Harem Ahmed Abwbaker, 32 vjeç, u arrestua në një adresë në zonën Cheltenham të Gloucestershire rreth orës 6:45 të mëngjesit të sotëm.

Abwbaker u identifikua dhe u gjurmua nga Agjencia Kombëtare e Krimit, e cila ka punuar me autoritetet franceze për të hetuar rrethanat që çuan në vdekjen e 27 njerëzve në nëntor 2021.

Ai dyshohet të jetë një anëtar i grupit të krimit të organizuar që komplotoi për të transportuar emigrantët në Mbretërinë e Bashkuar me një varkë të vogël.

Anija u mbyt pasi u largua nga bregu francez, duke çuar në vdekjen e të gjithë personave, përveç dy prej tyre në bord. Katër persona mbeten të zhdukur. Viktimat ishin shtatë gra, një adoleshente dhe një vajzë shtatëvjeçare.

Pas arrestimit të tij, Abwbaker do të mbetet në paraburgim për t'u paraqitur nesër para gjykatës së Westminster Magistrates për procedurat e ekstradimit.

Hetuesit ishin në gjendje të konfirmonin identitetin e 16 kurdëve të Irakut, duke përfshirë katër gra, një adoleshente 16-vjeçare dhe një vajzë shtatë-vjeçare.

Viktimat përfshinin gjithashtu një kurd iranian, tre etiopianë, duke përfshirë dy gra, një grua somaleze, katër burra afganë dhe një egjiptian, thanë zyrtarët një muaj pas tragjedisë. Të rriturit varionin nga mosha 19 deri në 46 vjeç.

Emigrantët kanë përdorur prej kohësh Francën veriore si një pikë nisjeje për të mbërritur në Britani, duke tentuar shpesh udhëtimin me varka të vogla të organizuara nga bandat e kontrabandës. 

Më shumë se 40,000 njerëz kanë mbërritur në Britani pasi bënë udhëtimin e rrezikshëm të Kanalit deri më tani këtë vit, nga 28,000 në të gjithë vitin 2021 dhe 8,500 në 2020. 

EMISIONET