"Hiqni maskat, ngrini zërin" Protesta kundër masave kufizuese në Australi, arrestohen 57 qytetarë

"Hiqni maskat, ngrini zërin" Protesta kundër masave

Mijëra qytetarë australianë kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër kufizimeve të rrepta të Covid-19.

Pas rritjes së rasteve të reja, qeveria australiane ka shtrënguar masat anti-Covid në vend, gjë që ka shkaktuar reagimin e qytetarëve, shkruan BBC.

Demonstruesit dolën me pankarta ku shkruhej " Hiqeni maskën, ngrijeni zërin", "Zgjohuni", duke brohoritur "liri".

Protestuesit bllokuan rrugët dhe u mblodhën jashtë bashkisë së Sidneit. Një grup hodhi shishe drejt policisë . Mësohet se 57 protestues janë arrestuar.

EMISIONET