Haga e shpall kriminel lufte Putinin, përgjigjet Moska: Përdoreni si letër higjienike

Haga e shpall kriminel lufte Putinin, përgjigjet Moska: Përdoreni si

Një urdhër-arresti është lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për krimet e luftës të presidentit rus Vladimir Putin për përfshirjen e tij në rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina.

Këshilltarja presidenciale e Ukrainës për të drejtat e fëmijëve, Daria Herasymchuk, raportoi muajin e kaluar se pothuajse 14,000 fëmijë ukrainas janë rrëmbyer.

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) tha në një deklaratë se Putini mbante përgjegjësi penale individuale për rrëmbimin dhe dëbimin e fëmijëve ukrainas që përbën krime lufte.

Ndërkohë, Rusia është përgjigjur duke mos e njohur një vendim të tillë dhe duk thënë se urdhri duhet të përdoret si letër higjienike.

Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë dhe ish-President dhe Kryeministër i Rusisë tha: "Gjykata Penale Ndërkombëtare ka lëshuar një urdhër arresti kundër Vladimir Putin. Nuk ka nevojë të shpjegojë ku duhet përdorur kjo letër letër higjienike."

Moska ka thënë më parë se nuk e njeh juridiksionin e ICC-së dhe ka mohuar akuzat për krime lufte gjatë pushtimit të Ukrainës.

“Ne nuk e njohim këtë gjykatë; ne nuk e njohim juridiksionin e saj”, u tha gazetarëve në Moskë të martën zëdhënësi i Vladimir Putin, Dmitry Peskov.

EMISIONET