Vladimir Putin në paranojë: Instalon raketahedhës personal për të mbrojtur familjen e tij

Vladimir Putin në paranojë: Instalon raketahedhës personal

Pamjet e reja kanë zbuluar mbrojtjet kryesore ajrore të vendosura pranë pallatit sekret pyjor të Vladimir Putinit për të mbrojtur atë dhe familjen e tij.

Imazhet fillimisht treguan një sistem të mbrojtjes ajrore Pantsir-S1 të instaluar pranë strehës presidenciale në Valdai në rajonin e Novgorodit. Pastaj një tjetër dislokim i të njëjtit sistem raketor u shfaq vetëm gjashtë milje nga rezidenca zyrtare e Putinit pranë Moskës.

Disa thonë se ky zhvillim i fundit tregon paranojën e Putinit pasi Ukraina po vazhdon të fitojë luftën dhe ai ndjen nevojën për t'u mbrojtur nga dronët ose raketat ukrainase.

Gazeta e pavarur ruse e lajmeve Agentstvo Novosti tha: "Këto sisteme të mbrojtjes ajrore mbrojnë Presidentin Vladimir Putin dhe familjen e tij nga një sulm i mundshëm ukrainas".

Ka zëra se Putini dhe familja e tij e re me ish-gjimnasten olimpike Alina Kabaeva tani janë të vendosur në një nga disa komplekset sekrete të bunkerit.

Ndërsa shumë besojnë se ai dhe Kabaeva janë bashkë, edhe pse ai kurrë nuk e ka deklaruar publikisht lidhjen, pas divorcit të tij në vitin 2013 nga gruaja Lyudmila.

Zëdhënësi i Putinit refuzoi të komentojë mbi mbrojtjen ajrore në Moskë dhe tha se i takon ministrisë së mbrojtjes që të shpjegojë.

Tre ushtarakë janë vazhdimisht pranë sistemit, i cili ka një antenë radar rrotulluese, tha Agentstvo Novosti.

Fotot treguan gjithashtu një sistem raketor Pantsir në majë të Qendrës Kombëtare të Menaxhimit të Mbrojtjes së Rusisë në argjinaturën Frunzenskaya në Moskë.

Imazhet e mëtejshme shfaqnin foto të sistemit të mbrojtjes raketore S-400 në fushat që i përkasin Akademisë Bujqësore Timiryazev në veriperëndim të qytetit dhe në ishullin Losiny në një park kombëtar në verilindje.

Vladimir Putin në paranojë: Instalon raketahedhës personal

Vladimir Putin në paranojë: Instalon raketahedhës personal

EMISIONET