Gjermania vonon daljen nga energjia bërthamore për të kompensuar mungesën e energjisë

Gjermania vonon daljen nga energjia bërthamore për të kompensuar

Dalja e planifikuar e Gjermanisë nga energjia bërthamore deri në fund të këtij viti është vonuar zyrtarisht për të mbështetur furnizimet me energji gjatë një mungese të pritshme këtë dimër, njoftoi të martën ministri i ekonomisë, Robert Habeck.

Vendimi pason një mungesë në furnizimet me energji elektrike që vjen nga Franca për shkak të faktit se më shumë se gjysma e stacioneve të saj të energjisë bërthamore janë jashtë linje, u tha Habeck gazetarëve në Berlin.

Tre stacionet e mbetura të energjisë bërthamore të Gjermanisë do të fiken në fund të këtij viti, në fund të një procesi 11-vjeçar. Vendimi për t'u tërhequr nga energjia bërthamore u mor nga qeveria e Angela Merkelit pas katastrofës së Fukushimës në Japoni në vitin 2011.

Autoritetet gjermane dhe daneze po shqyrtonin provat të martën që sugjeronin se tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 mund të jenë dëmtuar qëllimisht të hënën mbrëma në një akt sabotimi, pas rënies dramatike të presionit në to dhe provave të rrjedhjes së gazit në Detin Baltik .

Incidenti ka rritur shqetësimet mbi cenueshmërinë e infrastrukturës energjetike në Evropë.

EMISIONET