Gjendje lufte në kufirin libanezo-izraelit

Gjendje lufte në kufirin libanezo-izraelit

Luftëtarët e lëvizjes shiite të Hezbollahut të Libanit kanë kryer të paktën tre sulme që shënjestronin postet izraelite pranë kufirit libanez, duke shkaktuar bombardime hakmarrëse, tha sot milicia e mbështetur nga Irani.

Hezbollahu tha se sulmet kishin në shënjestër postet izraelite në Shtoula, Al Baghdadi dhe Ruwaisat Al-Alam, duke pretenduar se kishte kryer goditje të drejtpërdrejta.

Ushtria izraelite tha se disa nga postet e saj ishin në shënjestër të sulmeve nga Libani dhe se në këmbim ajo kishte goditur “burimet e zjarrit”.

Burimet libaneze të sigurisë thanë se artileria izraelite kishte goditur zonat në periferi të fshatrave jugore të Mhaibib, Mais al-Jabal, Aita al-Shaab, Yaroun, Dhaira dhe Alma al-Shaab.

Që nga fillimi i luftës në Gaza, sulmet e përsëritura në kufirin verior të Izraelit kanë shkaktuar një numër të konsiderueshëm viktimash.

Pas hyrjes në fuqi të armëpushimit të fundit midis Izraelit dhe lëvizjes islamike palestineze Hamas në Rripin e Gazës, një qetësi e tensionuar mbizotëroi edhe në kufirin e Izraelit me Libanin, me vetëm disa incidente.

Armëpushimi përfundoi të premten në mëngjes dhe luftimet në Gaza filluan sërish.

EMISIONET