Furça e tualetit 15 mijë euro në Kremlin frymëzon aktivistët, në ankand skulptura e Putinit nudo mbi WC prej ari

Furça e tualetit 15 mijë euro në Kremlin frymëzon

Një grup aktivistësh çek po nxjerr në ankand një skulpturë të presidentit rus Vladimir Putin të ulur lakuriq në një tualet të artë, dhe të ardhurat nga shitja e tij do të shkojnë për blerjen e një droni luftarak për Ukrainën.

Skulptura - e quajtur "Vrasësit e zhveshur" shfaq edhe liderin bjellorus Alexander Lukashenko, që u krijua si një kritikë e stilit të jetesës luksoze dhe luksoze të Putinit, por ka ndryshuar pamjen disa herë që nga zbulimi i saj në 2021, duke iu përshtatur ngjarjeve aktuale.

Aktivisti dhe autori i konceptit, Otakar van Gemund, u frymëzua nga figura e opozitës ruse Alexei Navalny dhe hetimi i tij në pallatin e Putinit, ku thuhet se vetëm furçat e tualetit kushtojnë 15,000 euro.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Motivi i furçave të tualetit u bë më vonë një simbol i rezistencës gjatë demonstratave kundër regjimit në Rusi.

Pasi u zbuluan prova të krimeve ruse të luftës në Bucha, një manekin e një viktime civile në një qese plastike u shtua nën piedestalin e Putinit.

Një shkronjë e artë "Z", një shenjë ushtarake ruse e cila është bërë shenja kryesore e mbështetjes publike për pushtimin e Rusisë në Ukrainë, në një zinxhir ari iu shtua gjoksit të diktatorit.

Furça e tualetit 15 mijë euro në Kremlin frymëzon

EMISIONET