Franca pranon të tërheqë trupat nga Burkina Fasos

Franca pranon të tërheqë trupat nga Burkina Fasos

Franca ka pranuar një kërkesë nga udhëheqësit ushtarakë të Burkina Fasos për të tërhequr të gjitha trupat e saj nga vendi.

Burkina Faso, e cila aktualisht po lufton një kryengritje xhihadiste, thotë se dëshiron të mbrojë veten.

Aktualisht në Burkina Faso ndodhen 400 forca speciale franceze, të cilët kanë vetëm një muaj për t'u larguar.

Vitin e kaluar, Franca u largua gjithashtu nga Mali fqinj, ku trupat e saj kishin kaluar tetë vjet duke luftuar militantët islamikë.

Franca ka mbajtur lidhje të ngushta ushtarake me shumë nga ish-kolonitë e saj në Afrikën Perëndimore dhe ka ndihmuar disa prej tyre të luftojnë xhihadistët që janë aktivë në të gjithë rajonin nën Operacionin Barkhane të përfunduar tani.

Megjithatë, lidhjet e vazhdueshme ekonomike të saj kanë çuar në pakënaqësi ndaj rolit të saj, të cilin Rusia e ka shfrytëzuar.

Si Mali ashtu edhe Republika e Afrikës Qendrore po punojnë tani me grupin mercenar rus, Wagner.

Burkina Faso ka mohuar raportet se do të angazhojë gjithashtu grupin Wagner kundër xhihadistëve, por një ekip ndërlidhës nga mercenarët tashmë e ka vizituar, sipas agjencisë së lajmeve AFP.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme franceze konfirmoi se qeveria e Burkinabè kishte dërguar një kërkesë me shkrim që trupat e saj të largoheshin.

“Ne do të respektojmë kushtet e marrëveshjes duke respektuar këtë kërkesë”, tha zëdhënësi.

Burkina Faso është goditur nga një kryengritje dhjetëvjeçare që ka detyruar afro dy milionë njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Së fundmi, xhihadistët e dyshuar rrëmbyen rreth 60 gra që kërkonin ushqim në veri të vendit dhe në fillim të muajit trupat e 28 personave që ishin qëlluar për vdekje u gjetën në qytetin veriperëndimor në Nouna. Që atëherë gratë janë liruar.

Që kur kapiteni Ibrahim Traoré mori pushtetin në Burkina Faso në shtator, ka pasur spekulime të përhapura se ai mund të fillojë të punojë me mercenarët rusë, të cilët fqinji Gana i përshkroi si "shqetësuese".

Kapiteni Traoré ka premtuar se do të rifitojë territorin nga xhihadistët dhe do të mbajë zgjedhje demokratike në korrik 2024.

EMISIONET