Forcat amerikane vrasin liderin e Somalisë të Shtetit Islamik

Forcat amerikane vrasin liderin e Somalisë të Shtetit Islamik

Forcat amerikane kanë vrarë një udhëheqës të Shtetit Islamik, Bilal al-Sudani, dhe 10 prej operativëve të tij në Somalinë veriore, thonë zyrtarët amerikanë.

Ai u vra pasi forcat speciale amerikane bastisën një kompleks shpellash të largëta malore me shpresën për ta kapur.

"Al-Sudani ishte përgjegjës për nxitjen e pranisë në rritje të ISIS në Afrikë," tha Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Ai gjithashtu dyshohet se financoi aktivitetet e grupit globalisht, shtoi zoti Austin.

Analistët thonë se fakti që trupat amerikane u dërguan me urdhër të presidentit Joe Bidento të vrasin ose kapin Sudanin, në vend që të përdorin një sulm me dron më pak të rrezikshëm, tregon rëndësinë e tij.

Detaje rreth natyrës së operacionit nuk janë bërë të ditura, megjithatë ushtarët u dërguan me helikopter, sipas New York Times me Sudanin të vrarë pas një përleshjeje me armë.

Operacioni vjen pasi Presidenti Biden ridislokoi qindra trupa amerikane në vend pasi paraardhësi i tij, Donald Trump, i tërhoqi ato. Megjithatë, ato forca thuhet se janë atje vetëm për të trajnuar ushtarë somalezë, në vend që të kryejnë operacione.

EMISIONET