Finlanda dyshon se katër avionë ushtarakë rusë kanë shkelur hapësirën e saj ajrore

Finlanda dyshon se katër avionë ushtarakë rusë kanë

Finlanda dyshon se katër avionë ushtarakë rusë shkelën hapësirën ajrore të vendit këtë muaj, ka thënë Roja Kufitare Finlandeze.

Të hënën, ministria finlandeze e mbrojtjes tha se dyshonte se një avion i vetëm ushtarak rus kishte shkelur hapësirën ajrore mbi Gjirin e Finlandës për rreth dy minuta.

Por agjencia e rojes kufitare ka thënë tani: “Ndërsa hetimi përparon, është bërë e qartë se përveç një avioni rus të raportuar më herët, ka gjithashtu arsye për të dyshuar në tre avionë të tjerë për shkelje territori”.

Katër avionët besohet se ishin dy bombardues dhe dy avionë luftarakë, duke arritur rreth 1.6 milje në hapësirën ajrore finlandeze pranë qytetit të Loviisa.

“Sigurisht, nëse ndodhin këto lloj shkeljesh të hapësirës ajrore, dhe nëse ato janë të qëllimshme dhe serioze, ne reagojmë ndaj tyre, por hetimi është në vazhdim dhe Garda Kufitare është përgjegjëse për të”, tha për Reuters shefi i mbrojtjes së Finlandës, Janne Jaakkola.

EMISIONET