FBI zbulon komplotin e ISIS për të vrarë ish-presidentin e SHBA-së, George W Bush

FBI zbulon komplotin e ISIS për të vrarë ish-presidentin e

FBI ka zbuluar një komplot nga një anëtar i ISIS për të vrarë ish-Presidentin e SHBA, George W Bush, sipas një raporti të lëshuar të martën (24 maj).

Autoritetet amerikane gjurmuan anëtarin e dyshuar të ISIS-it përmes WhatsApp, me qendër në Columbus, Ohio.

Komploti i tij për të vrarë Bushin u hartua sepse ai fajësoi ish-presidentin për vrasjen e irakianëve dhe "përçarjen e vendit pas pushtimit të udhëhequr nga SHBA në 2003", raportoi Forbes.com.

Anëtari i ISIS-it hyri në Shtetet e Bashkuara në vitin 2020 dhe kërkoi azil.

Por agjentët e fshehtë të FBI-së e kontaktuan atë dhe përfundimisht i dhanë një telefon vëzhgimi.

 "Si pjesë e hetimit të saj për komplotet e supozuara, FBI së fundi mori leje për të marrë informacionin e vendndodhjes celulare nga AT&T," raportoi Forbes. 

"Ai kishte përdorur tashmë atë që njihet si "regjistri i stilolapsit" në llogarinë WhatsApp që besohet se i përkiste të dyshuarit kryesor, duke i ndihmuar ata të përcaktonin se sa shpesh ishte përdorur llogaria, me çfarë numrash komunikonte dhe nëse ishte aktiv apo jo. "

Gjatë gjithë operacionit, FBI mësoi se anëtari i dyshuar i ISIS ishte anëtar i grupeve të bisedave Baath dhe ISIS në mesazhin WhatsApp.

Nëntorin e kaluar, agjenti udhëtoi në Dallas, Teksas për të regjistruar pamjet rreth shtëpisë së Bushit. 

Ai gjithashtu u përpoq të rekrutonte ekstremistë të tjerë përmes rrugëve të kontrabandës përtej kufirit me Meksikën.

Forbes citoi shefin e kabinetit të George W. Bush të thoshte se ish-presidenti "ka besim të plotë në shërbimin sekret të Shteteve të Bashkuara dhe komunitetet e zbatimit të ligjit dhe inteligjencës."

Gjithashtu në raport, agjenti i ISIS kishte një objektiv tjetër: një ish-gjeneral irakian që beson se jeton në SHBA me një pseudonim.

Një ish-pilot irakian i Sadam Huseinit, me bazë në Katar deri vonë, ishte udhëheqësi i ekipit që planifikoi të vriste Bushin, raportoi Forbes.

I dyshuari tha gjithashtu se ai ndihmoi në kontrabandimin e dy personave në SHBA të lidhur me Hezbollahun e mbështetur nga Irani. 

Forbes tha se i kishte borxh 50,000 dollarë secilit operativ të Hezbollahut, duke cituar një raport të FBI-së.

"Gjithashtu në një seancë dëgjimore të FBI-së, komplotuesi i supozuar pretendoi se ishte anëtar i "rezistencës" dhe kishte vrarë shumë amerikanë në Irak midis 2003 dhe 2006 duke mbushur automjete të mbushura me eksploziv dhe duke u vënë flakën kur trupat amerikane ishin afër" raportoi Forbes.

EMISIONET