Familja me 6 gishtërinj bën tifo për Brazilin e shpreson për një fitore të gjashtë të Kupës së Botës

Familja me 6 gishtërinj bën tifo për Brazilin e shpreson për

Një familje braziliane që ka gjashtë gishta në duar, po brohorit për fitoren e vendit të tyre në Kupën e Botës dhe së shpejti mund të numërojë numrin e trofeve në njërën anë.

Rreth 15 anëtarë të familjes da Silva, me nofkën 'Familja Gjashtë', kanë gjashtë gishta në duar, disa prej tyre edhe në këmbë.

Brazili është skuadra më e suksesshme në historinë e Kupës së Botës, pasi ka fituar pesë herë: në Suedi në 1958 në Kili në 1962, në Meksikë në 1970, në SHBA në 1994 dhe në Korenë e Jugut dhe Japoninë në 2002.

Da Silvas shpresojnë që kjo të jetë hera e gjashtë në Katar 2022.

Mbiemri Silva është i zakonshëm në vendet portugeze dhe është mbiemri më i popullarizuar në Brazilin që flet portugalisht, por kapiteni i kombëtares dhe familja nuk kanë lidhje familjare mes tyre.

Variacioni i rrallë gjenetik, i quajtur polidaktili, thuhet se ka qenë në familjen e tyre për katër breza.

“Familja Gjashtë” thuhet se është e bindur se kombi i tyre do të mbizotërojë sërish këtë herë.

Studentja me gjashtë gishta Maria Morena bëri shaka: 'Për Botërorin e ardhshëm, do të duhet të gjesh dikë me shtatë gishta'.

Da Silvas bëri bujë gjatë Kupës së Botës 2014 në Brazil, me dy anëtarë që shkuan në Gjermani në 2015 për të marrë pjesë në një studim që shqyrtonte se si truri i tyre vendosi t'u jepte gishtin e gjashtë, sipas mediave lokale.

Silvia Santos da Silva, mbesa e një prej anëtarëve të parë të familjes që kishte gjashtë gishta tha: "Ata donin të dinin për këtë që të mund të bënin proteza më të mira."

Studimi i botuar në revistën Nature  tha se duart me gjashtë gishta kontrollohen nga më shumë muskuj dhe nerva sesa duart me pesë gishta.

Francisco de Assis Carvalho da Silva, me nofkën 'Gjashtë', ishte një avokat dhe muzikant që u bë i famshëm për shkak të gishtit të tij shtesë. Ai thuhet se themeloi Clube do Choro, një vend muzikor tradicional në Brasilia.

Familja me 6 gishtërinj bën tifo për Brazilin e shpreson për Familja me 6 gishtërinj bën tifo për Brazilin e shpreson për

EMISIONET