Erdogan zotohet se do të zgjerojë operacionet në Siri, rriten grindjet Turqi - NATO

Erdogan zotohet se do të zgjerojë operacionet në Siri, rriten

Premtimi i presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për të nisur së shpejti operacionet ushtarake për të zgjeruar zonat e sigurta të krijuara tashmë përtej kufijve jugorë të Turqisë, ka rritur rrezikun në mosmarrëveshjen e tij me partnerët e NATO-s lidhur me bashkimin e Finlandës dhe Suedisë në aleancë.

Analistët thanë se njoftimi i befasishëm i Erdogan pasqyronte besimin e tij se perëndimi nuk do të kundërshtonte operacione të tilla në një kohë kur i nevojitet mbështetja e Ankarasë për ofertën e vendeve nordike për t'u bashkuar me NATO-n.

Gjithashtu analistët thanë se njoftimi i Erdogan kishte për qëllim dhe forcimin e mbështetjes nacionaliste turke për sundimin e tij dy dekadash, ndërsa ai përgatitet për zgjedhje të vështira vitin e ardhshëm. Operacionet ushtarake ndërkufitare kanë rritur vlerësimet e tij në anketat në të kaluarën.

Turqia ka kryer tre inkursione në veri të Sirisë që nga viti 2016, duke kapur qindra kilometra tokë. Ajo ka rritur gjithashtu operacionet ushtarake kundër militantëve të PKK në Irakun e veriut në vitet e fundit. Turqia i sheh të dy grupet si një entitet të vetëm terrorist.

Erdogan tha se operacionet për të luftuar kërcënimet nga përtej kufirit do të fillojnë pasi forcat e armatosura dhe inteligjenca turke të kenë përfunduar përgatitjet e tyre, me vendimet që do të merren në një takim të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të enjten./suissinfo/

EMISIONET