Erdogan i kërkon Putin të takohet me Zelenskin në Turqi

Erdogan i kërkon Putin të takohet me Zelenskin në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, gjatë takimit me homologun e tij rus Vladimir Putin, i ka kërkuar këtij të fundit që të shikojë mundësinë e një takimi me presidentin ukrainas në Turqi.

Propozimi vjen në kuadër të ndërmjetësimit të Turqisë për të vendosur paqen rajonale, shkruan në postimin e saj në Twitter Anadolu Agency.

Propozimi ka ardhur gjatë takimit të dy liderëve më 5 gusht në Soci, një qytet rus.

Takimi kishte si synim diskutimet në energjinë dhe zgjerimin e lidhjeve tregtare dhe ekonomike, duke mos lënë pas dhe luftën në Ukrainë dhe marrëveshjen e korridorit të grurit.

EMISIONET