Erdogan anulon vizitën e planifikuar në Berlin

Erdogan anulon vizitën e planifikuar në Berlin

Sipas informacioneve, presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka anuluar vizitën e planifikuar në Berlin të premten .

Erdogan do të takohej me kancelarin gjerman Olaf Scholz, por siç raporton uebfaqja turke e lajmeve Bianet, presidenti turk po anulon vizitën e tij në Gjermani pasi konsensusi nuk mund të arrihet gjatë bisedimeve midis këshilltarit të Scholz për Politikë të Jashtme, Jens Plötner, dhe përfaqësuesit të Presidentit Erdogan. İbrahim Kalin, lidhur me përmbajtjen dhe kohën e vizitës.

Përveç kësaj, duket se qeveria gjermane është veçanërisht e acaruar me deputetin e AKP-së Mustafa Atsikgyoz dhe qëndrimin e tij ndaj kurdëve. 

Më 16 janar, Ministria e Jashtme e Gjermanisë thirri ambasadorin e Turqisë në Berlin pasi pjesët e një fjalimi të Atsikkiyos u zbuluan në Gjermani që bënte thirrje për "shfarosjen" e mbështetësve të PKK dhe lëvizjes Gylen. Acikgioz mori pjesë në një ngjarje të "Federatës së Shoqatave Demokratike Idealiste Turke të Gjermanisë", një organizatë e afërt me partnerin e ekstremit të djathtë të AKP, Devlet Bakhceli.

Ndërkohë, politika e brendshme turke po shqetëson Gjermaninë me afrimin e zgjedhjeve në Turqi, më 14 maj dhe siç thekson pala gjermane dhe ka deklaruar presidenti i BfV, Thomas Haldenwang, polemikat në politikën e brendshme të Turqisë “transferohen edhe këtu” dhe “gazetarët disidentë nga Turqia monitorohen dhe frikësohen në Gjermani”. 

Në fund të fundit, periudha parazgjedhore në Turqi ka shkaktuar konflikte në Gjermani në të kaluarën. Rreth 3.4 për qind e popullsisë së Gjermanisë është me origjinë turke. Ky grup përfaqëson rreth 5% të totalit të elektoratit të Turqisë. Në zgjedhjet e vitit 2018 në Turqi, rreth gjysma e tyre votuan dhe shumica për Presidentin Erdogan.

EMISIONET