Egjipt: Zbulohen mumie me gjuhë të artë në deltën e Nilit

Egjipt: Zbulohen mumie me gjuhë të artë në deltën e

Arkeologët kanë gjetur disa mumie me gjuhë të artë në varret e lashta në deltën e Nilit, në rajonin Menoufia, afër Kajros, njoftoi sot Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve e Egjiptit. 

Varret datojnë nga periudha të ndryshme, duke përfshirë periudhat e vona dhe greko-romake.

Mumjet nuk ishin të ruajtura mirë, gjë që sugjeron se varret ndoshta ishin grabitur në të kaluarën, thuhet në deklaratë.

Studiuesit gjetën gjithashtu disa skelete të mbështjellë me fletë ari , enë dhe materiale të përdorura në mumifikimin.

Arkeologu Baha al-Nagar shpjegoi për agjencinë kineze të lajmeve Xinhua se "gjuha e artë kishte për qëllim të siguronte të folurit në jetën e përtejme ".

EMISIONET