Përgjimet Pegasus/ Në listë edhe Princeshat e Dubait, njëra dyshohet se mbahet peng nga babai i saj

Përgjimet Pegasus/ Në listë edhe Princeshat e Dubait, njëra

Numrat e telefonit e përdorur nga princesha e Dubait thuhet se janë gjetur si pjesë e një hetimi në spiunet e hakerimit të telefonit të njohur si Pegasus.

Princesha Latifa është vajza e sundimtarit të Dubait, dhe Princesha Haya Bint al-Hussain është ish gruaja e tij.

Ndërkohë, BBC transmetoi një video sekrete nga Princesha Latifa në të cilën ajo tha se po mbahej si peng dhe kishte frikë për jetën e saj. Ajo tha se është izoluar kundër dëshirës së saj në një vilë të barrikaduar.

Ndërkohë Princesha Haya iku nga Dubai në 2019 duke thënë se kishte frikë për jetën e saj.

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mohuar akuzat e të dy grave.

Numrat e tyre janë me sa duket në një listë me rreth 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet se janë me interes për klientët e firmës me bazë në Izrael NSO Group.

Deri më tani, në përgjimet e Pegasus, kanë dalë shumë emra të njohur ndërkombëtarë.

EMISIONET