Doni të jeni pronar i një ishulli? Ja ishulli skocez në shitje sa çmimi i një apartamenti

Doni të jeni pronar i një ishulli? Ja ishulli skocez në shitje sa

Një ishull i vogël skocez në Firth of Clyde ka dalë në shitje për 350,000 £.

Ishulli Pladda, në brigjet e Arranit, përfshin një shtëpi me pesë dhoma gjumi, një helikopter dhe far që datojnë në vitet 1790.

Ka një çmim të kërkuar që mund të blejë edhe një apartament me tre dhoma gjumi në Glasgow ose Edinburg. Është shumë më poshtë se çmimi mesatar i një prone në Londër që shkon në 536,000 £.

Ishulli prej 28 hektarësh ka qenë i zbrazët për disa vite dhe ka nevojë për rinovim përpara se të mund të jetohet përsëri.

Pladda iu shit nga Arran Estate 30 vjet më parë stilistëve Derek dhe Sally Morten - pronarëve të saj aktualë.

E listuar me Knight Frank, prona është 31 milje nga Glasgow dhe mund të arrihet me varkë nga Ardrossan në kontinent.

Më shumë se 100 lloje zogjsh janë regjistruar në ishull. Fari i ishullit është automatizuar nga Edinburgu që nga viti 1990.

Shitja vjen në një kohë kur çmimet e banesave arritën së fundmi një rekord të lartë. Çmimi mesatar i banesave në Mbretërinë e Bashkuar arriti në 294,845 £ në qershor.

Skocia ka një çmim mesatar prej 201,549 £, Uellsi 219,281 £ dhe Irlanda e Veriut 187,833 £.

Doni të jeni pronar i një ishulli? Ja ishulli skocez në shitje sa

EMISIONET