Dështojnë përpjekjet për një takim BE-Rusi

Dështojnë përpjekjet për një takim BE-Rusi

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian dështuan të arrijnë një marrëveshje për një takim të nivelit të lartë me Rusinë të propozuar nga Berlini dhe Parisi, tha Kancelarja gjermane, Angela Merkel në orët e para të së premtes.

Propozimi erdhi pasi Presidenti i SHBA Joe Biden mbajti takimin e tij me Putin në Gjenevë, Zvicër, javën e kaluar.

Sidoqoftë, udhëheqësit e BE dështuan të arrijnë dhe të merren vesh për një samit të tillë. Në një deklaratë, ata thanë se "do të shqyrtojnë formatin dhe kushtet e dialogut me Rusinë" por nuk përmendën një samit.

Deklarata i bëri thirrje gjithashtu Përfaqësuesit të Lartë të BE për Punët e Jashtme Josep Borrell "të paraqesë mundësi për masa shtrënguese shtesë, përfshirë sanksionet" kundër Rusisë.

"Ne përcaktuam përsëri në cilat kushte jemi të gatshëm të punojmë dhe të komunikojmë më ngushtë me Rusinë ... Nuk kishte asnjë marrëveshje sot për një takim të menjëhershëm të udhëheqësve," tha Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit me udhëheqësit e BE.

Çfarë thanë Merkel dhe Macron për një samit me Putin?

Merkel tha se blloku prej 27 anëtarësh kishte nevojë për dialog të drejtpërdrejtë me Rusinë sepse "konfliktet mund të zgjidhen më së miri nëse bisedoni gjithashtu me njëri-tjetrin."

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se lidhjet më të ngrohta me Moskën ishin "të domosdoshme për stabilitetin e kontinentit Evropian".

Blloku nuk ka mbajtur një samit me udhëheqësin rus që nga viti 2014 mes një përçarje të vazhdueshme mbi aneksimin e Krimesë.

EMISIONET