Daily Mail: Shqiptarët reklamojnë haptazi në TikTok si të futesh ilegalisht në Britani për 20 000 €

Daily Mail: Shqiptarët reklamojnë haptazi në TikTok si të

Shqiptarët që flasin për shuma deri në 20,000 £ për të kontrabanduar emigrantë në Mbretërinë e Bashkuar i ofrojnë haptazi shërbimet e tyre në TikTok dhe faqet e tjera të mediave sociale.

Një në investigim të bërë nga Daily Mail faqet e këtyre shqiptarë reklamohen në rrjete sociale si TikTok, madje edhe duke u tallur me përpjekjet e autoriteteve britanike për t'i ndaluar.

Ata postojnë udhëzime hap-pas-hapi për të ndihmuar emigrantët e paligjshëm të futen në Mbretërinë e Bashkuar.

Numri i emigrantëve që futen në Britani është rritur në kohët e fundit duke arritur në më shumë se 8,000 se viti 2020.

Llogaria në TikTok është parë nga dhjetëra mijëra njerëz, mburret në profilin e saj: Të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të shkojnë në Angli, kontaktojnë në inboksin tim. Udhëtimi i sigurt 100%.

Videot paraqesin fotografi të Union Jack dhe Big Ben me komentin: Udhëtim i sigurt nga Shqipëria në Mbretërinë e Bashkua për 23 000 Euro.  

Në video të tjera ai llogaria tallet me përpjekjet britanike për të goditur emigracionin e paligjshëm duke treguar pamjet e një sulmi të policisë në një shtëpi ku shiteshin viza në tregun e zi për të futur njerëzit në Mbretërinë e Bashkuar.

Një përdorues tjetër i TikTok i quajtur England Albania publikoi një video që tregon disa shqiptarë brenda një kamioni duke thënë se ata po drejtohen në Britani.

Një llogari shqiptare e fshirë kohët e fundit e gjetur nga Mail në TikTok përmbante udhëzime se si të futesh në Britani të Madhe nga Franca, Holanda, Belgjika, Spanja dhe Portugalia.

I quajtur 'Udhëtim në Angli' ai përdori hartat e Google dhe grafikë të bërë në mënyrë profesionale që përshkruajnë se si të futesh në Britani të Madhe nga Caen në Francë.

Duke theksuar rrugën më të mirë, aty theksohet: Ju duhet të vishni rroba si pastrues. 05.50 e mëngjesit koha më e mirë.

The Mail gjithashtu gjeti kontrabandistë shqiptarë që reklamonin në një llogari në Instagram të quajtur Journey-Belgjikë-Londër me një numër kontakti në Mbretërinë e Bashkuar.

Në faqen e mbyllur në Facebook 'Shqiptarët në Londër', e cila ka mbi 15,000 anëtarë, një shqiptar që përdor emrin Leonard Sufa postoi një foto të një kamioni me komentin: Nesër pasdite në Angli. Më kontakto në DM.

Vitin e kaluar, Mail zbuloi një trafikant shqiptar të qenieve njerëzore, Kledjan Kurtaj, i cili reklamonte në Facebook për një rrugë ''të lehtë'' për në Britani përmes Dublinit duke përdorur dokumente false.

Drejtori Agjencisë Kombëtare të Krimit, Rob Jones, i tha komitetit të punëve të brendshme se bandat kriminale përdorin rregullisht kanalet e mediave sociale për të publikuar rrugët e kontrabandës dhe për të reklamuar dokumente të rreme ose të vjedhura.

Ai tha se platformat më të përdorura ishin Facebook, Instagram, Tëitter dhe Telegram, por postime u panë gjithashtu edhe në YouTube dhe TikTok.

Një burim i Policisë Kufitare Shqiptare tha për Mail se shumica e trafikantëve ishin të moshës nga 18 dhe 22 vjeç, nga zona të varfra të Shqipërisë dhe rekrutohen nga rrjetet kriminale për të punuar si fermerë të kanabisit në Britani.

"Ata bien dakord të bëjnë këtë udhëtim dhe të punojnë si fermerë të kanabisit derisa të paguajnë deri në 20 000 euro kosto."

Një zëdhënës i TikTok tha se kishte hequr videot e trafikimit për shkelje të politikave të platformës.

"Ne kemi fshirë përgjithmonë disa llogari për shkeljen e politikave tona dhe ne do të vazhdojmë të marrim masa atje ku është e nevojshme."

Facebook dhe Instagram gjithashtu filluan një hetim e hoqën disa nga postimet e publikuara nga Mail.

EMISIONET