Britma e ulërima/ Sulmoi me thikë shkrimtarin, momenti kur spektatorët iu vërsulën agresorit në New York

Britma e ulërima/ Sulmoi me thikë shkrimtarin, momenti kur

Shkrimtari Salman Rrushdie u sulmua brutalisht me thikë të premten e 12 korrikut nga një burrë që ndodhej në New York, në skenën ku ai po jepte një leksion.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Menjëherë pas sulmit, në sallë shpërthyen britmat e ulërimat e ndërsa në videot e publikuara shihen disa spektatorët që vërshuan drejt autorit duke e zënë poshtë.

Shkrimtari prej vitesh ishte nën sulm e kërcënime të vazhdueshme për shkak të librit të tij "Vargjet satanike" që në Iran shihej si një blasfemi nga shumë myslimanë dhe u ndalua që në vitin 1988.

EMISIONET