Biden nën presion për ta rrëzuar: SHBA "do të kujdeset" për balonën e dyshuar spiune kineze

Biden nën presion për ta rrëzuar: SHBA "do të

Presidenti Joe Biden thotë se SHBA "do të kujdeset" për një balonë të dyshuar spiune kineze që ka fluturuar në të gjithë SHBA ditët e fundit.

Zoti Biden, i cili nuk ofroi detaje të mëtejshme, po përballet me presion të madh brenda vendit për të rrëzuar objektin.

Zyrtarët këshilluan kundër një lëvizje të tillë për shkak të rrezikut të rënies së mbeturinave.

Më vonë të shtunën, Administrata Federale e Aviacionit të SHBA tha se kishte ndaluar trafikun në tre aeroporte "në mbështetje të një përpjekjeje të sigurisë kombëtare".

Një nga aeroportet e prekur është Myrtle Beach International në Karolinën e Jugut - shteti drejt të cilit thuhet se po shkonte balona.

FAA gjithashtu ka mbyllur hapësirën ajrore në brigjet e Karolinës së Jugut. Uebsajti gjurmues Flightradar24 tregoi avionët e Forcave Ajrore të SHBA-së dhe Rojeve Bregdetare që operonin në qiellin midis Wilmington, Karolinës së Veriut dhe Myrtle Beach.

Mbërritja e balonës mbi SHBA vjen në mes të tensioneve të përkeqësuara midis Uashingtonit dhe Pekinit, me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken që anuloi një udhëtim në Pekin për këtë çështje.

Blinken tha se prania e balonës së "mbikqyrjes" ishte "një akt i papërgjegjshëm".

Megjithatë, Kina - e cila thotë se është një anije moti e humbur - ka kërkuar trajtimin "me mendje të ftohtë" të mosmarrëveshjes.

Balona gjigante e bardhë u vu re për herë të fundit mbi Misuri dhe pritet të arrijë në bregun lindor të SHBA-së pranë Carolinas gjatë fundjavës.

Në një zhvillim tjetër, SHBA raportoi një tullumbace të dytë kineze që lundronte mbi Amerikën Latine të premten.

EMISIONET