Biden takohet sot me udhëheqësit e G7: Mbetemi vigjilentë ndaj çdo kërcënimi

Biden takohet sot me udhëheqësit e G7: Mbetemi vigjilentë ndaj

Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me udhëheqësit e G7 ditën e sotme për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të Iranit ndaj Izraelit mbrëmjen e djeshme, sipas një deklarate të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

“Ekipi im do të angazhohet me homologët e tyre në të gjithë rajonin. Dhe ne do të qëndrojmë në kontakt të ngushtë me udhëheqësit e Izraelit. Dhe ndërsa nuk kemi parë sulme ndaj forcave apo objekteve tona sot, ne do të mbetemi vigjilentë ndaj të gjitha kërcënimeve dhe nuk do të hezitojmë të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur njerëzit tanë”, thuhet në deklaratën e Biden.

Asetet mbrojtëse të SHBA-së u zhvendosën në rajon në fillim të kësaj jave dhe ndihmuan Izraelin të rrëzonte pothuajse të gjithë dronët dhe raketat e ardhura, thuhet në deklaratë.

Biden foli gjithashtu me kryeministrin izraelit Netanyahu pas sulmit të së shtunës për të riafirmuar angazhimin e hekurt të Amerikës për sigurinë e Izraelit.

“I thashë se Izraeli demonstroi një kapacitet të jashtëzakonshëm për të mbrojtur dhe mposhtur edhe sulme të paprecedentë – duke u dërguar një mesazh të qartë armiqve të tij se ata nuk mund të kërcënojnë efektivisht sigurinë e Izraelit”, shkroi presidenti.

EMISIONET