Biden dhe Zelensky do të nënshkruajnë marrëveshjen e sigurisë midis SHBA-së dhe Ukrainës në samit

Biden dhe Zelensky do të nënshkruajnë marrëveshjen e

Presidenti Joe Biden dhe Presidenti Volodymyr Zelensky do të nënshkruajnë një marrëveshje dypalëshe të sigurisë mes SHBA-së dhe Ukrainës sot kur të takohen në margjinat e samitit të G7.

Njoftimi erdhi pasi negociatorët e grupit arritën një marrëveshje që do t’i siguronin Ukrainës deri në 50 miliardë dollarë të mbështetur nga asetet e ngrira ruse, sipas dy personave të njohur me këtë çështje.

Grupi ndërkombëtar i demokracive të pasura ka diskutuar mënyrat e përdorimit të më shumë se 260 miliardë dollarëve në asetet ruse të ngrira jashtë vendit pas pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022 për të ndihmuar Kievin.

Zyrtarët evropianë i kanë rezistuar konfiskimit të aseteve, duke përmendur shqetësimet e stabilitetit ligjor dhe financiar – shumica e aseteve të ngrira ndodhen në Evropë – por plani do të përdorte interesin e fituar në asetet për të ndihmuar përpjekjet e Ukrainës për luftë.

Një zyrtar i presidencës franceze konfirmoi njoftimin të mërkurën.

Njoftimi i marrëveshjes vjen ndërsa Biden shkon në samitin e G7 me një urgjencë për të bërë gjëra të mëdha, duke përfshirë kthimin e aseteve të ngrira ruse në miliarda dollarë për të ndihmuar Ukrainën të luftojë makinerinë e luftës të presidentit rus Vladimir Putin.

Marrëveshja e sigurisë kishte për qëllim t’i dërgonte një sinjal Rusisë për vendosmërinë amerikane në mbështetjen e Kievit, tha Shtëpia e Bardhë ndërsa zoti Biden po shkonte në Evropë.

Këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, u tha gazetarëve se marrëveshja nuk do t’i angazhonte trupat amerikane drejtpërdrejt në mbrojtjen e Ukrainës kundër pushtimit të Rusisë – një vijë e kuqe e tërhequr nga zoti Biden, i cili ka frikë se mos futet në konflikt të drejtpërdrejtë midis fuqive të armatosura bërthamore.

“Ne duam të tregojmë se SHBA-ja mbështet popullin e Ukrainës, se ne qëndrojmë me ta dhe se do të vazhdojmë të ndihmojmë në adresimin e nevojave të tyre të sigurisë”, tha zoti Sullivan, duke shtuar se “kjo marrëveshje do të tregojë vendosmërinë tonë”.

Sullivan e quajti marrëveshjen një “urë” kur Ukraina të ftohet për t’u bashkuar me aleancën e NATO-s – një prioritet afatgjatë i Zelenskit që aleatët kanë thënë se fillimisht do të kërkojë përfundimin e luftës Rusi-Ukrainë.

Zoti Biden shkon në samitin e demokracive kryesore në botë me një urgjencë për të bërë gjëra të mëdha, duke përfshirë kthimin e aseteve të ngrira ruse në miliarda dollarë për të ndihmuar Ukrainën ndërsa ajo lufton kundër makinës së luftës së presidentit rus Vladimir Putin.

Samiti i këtij viti i G7 vjen tre vjet pasi Biden deklaroi në mbledhjen e tij të parë të tillë se Amerika ishte kthyer si një lider global pas ndërprerjeve në aleancat perëndimore që ndodhën kur Donald Trump ishte president.

Tani, ekziston mundësia që ky takim të jetë G7 përfundimtar për zotin Biden dhe udhëheqës të tjerë të G7, në varësi të rezultateve të zgjedhjeve të këtij viti.

Biden dhe homologët e tij nga Kanadaja, Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia do të përdorin samitin për të diskutuar sfidat që lidhen me përhapjen e inteligjencës artificiale, migrimin, ringjalljen e ushtrisë ruse dhe fuqinë ekonomike të Kinës, ndër tema të tjera.

Papa Françesku, Zelensky dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan po i bashkohen tubimit në resortin Borgo Egnazia në rajonin e Pulias në Italinë jugore.

Samiti, i cili hapet sot, do të luhet pasi partitë e ekstremit të djathtë në të gjithë kontinentin siguruan fitime të shkallës befasuese në zgjedhjet e sapopërfunduara të Bashkimit Evropian.

Këto fitore, së bashku me zgjedhjet e ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar, Francë dhe SHBA, kanë tronditur establishmentin politik global dhe i kanë shtuar peshë samitit të këtij viti.

“Ju e dëgjoni këtë shumë kur flisni me zyrtarë amerikanë dhe evropianë: nëse nuk mund ta bëjmë këtë tani, qoftë në Kinë, qoftë në asete, ne mund të mos kemi një shans tjetër,” tha Josh Lipsky, drejtor i lartë i Qendrës GjeoEkonomike të Këshillit Atlantik, një institut kërkimi për çështjet ndërkombëtare.

“Ne nuk e dimë se si do të duket bota tre muaj, gjashtë muaj, nëntë muaj nga tani.”

EMISIONET