Francë/ Balena belunga ngec në lumin në Seine, të pakta shpresat që të mbijetojë (VIDEO)

Francë/ Balena belunga ngec në lumin në Seine, të pakta

Ekipet franceze që po përpiqen të shpëtojnë një balenë beluga të bllokuar në lumin Seine thonë se ka pak shpresë se ajo do të mbijetojë.

Ato kishin shpresuar të ndihmonin balenën e humbur të rifitonte oreksin e saj dhe të kishte energjitë e nevojshme për t'u kthyer në det.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

Gjitari dukshëm i kequshqyer u pa për herë të parë në lumë të martën, rreth 70 km në veri të Parisit.

Pas përpjekjeve të dështuara për ta inkurajuar atë për të notuar jashtë, ekipet e shpëtimit janë pesimistë që ajo të mbijetojë.

Deri më tani, shpëtimtarët kanë ofruar peshk të ngrirë dhe troftë të gjallë për balenën 4 metra, por duket se ajo e ka refuzuar ushqimin.

Autoritetet kanë konsideruar se injektimi i vitaminave për kafshën e bllokuar do të stimulojë oreksin e saj dhe do ta ndihmojë atë për të bërë udhëtimin e gjatë 160 km të kthimit, deri në Kanalin Anglez, nga ku mund të notojë përsëri në habitatin e saj Arktik.

EMISIONET