Atraksionet e verës/ Spanja dhe Italia me destinacionet më të mira

Atraksionet e verës/ Spanja dhe Italia me destinacionet më të

Katedralja ëndërrimtare, “La Sagrada Familia” një nga projektimet më unike në Evropë, e cila është në ndërtim e sipër që nga viti 1882, është atraksioni kryesor në botë për vitin 2022, sipas redaktorëve  të “Tripadvisor”.

Çdo vit, platforma e e udhëtimeve publikon çmimet për destinacionet e saj më të mira dhe plazhet më të mira në fillim të këtij viti.

KETU LAJMET MINUTE PAS MINUTE

"Propozimet më të mira" në 11 kategori, duke përfshirë atraksionet kryesore të botës dhe SHBA-së, parqet argëtuese dhe përvojat më të mira. Spanja dhe Italia janë atraksionet e këtij viti, sipas Tripadvisor:

1. Basilica de la Sagrada Familia: Barcelona, ​​Spanjë

2. Koloseu: Roma

3. Empire State Building: New York City

4. Qendra e Xhamisë së Madhe Sheikh Zayed: Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe

5. Galeria Degli Uffizi: Firence, Itali etj

Atraksionet e verës/ Spanja dhe Italia me destinacionet më të

Parqet më argëtuese për tu vizituar sipas platformës janë:

1. Siam Park: Adeje, Spanjë

2. Puy du Fou: Les Epesses, Francë

3. Bota Beto Carrero: Penha, Brazil

4. Puy du Fou España: Toledo, Spanjë

5. Parku i aventurës së Rrugës së Qumështit: Clovelly, Mbretëria e Bashkuar etj

Atraksionet e verës/ Spanja dhe Italia me destinacionet më të

“Siam Park” është një park ujor në Tenerife, një nga ishujt Kanarie. Tema në park është Thai. Një nga udhëtimet atje quhet Vulcano, e cila shkon në errësirë dhe shfaq një shfaqje me dritë lazer.

Çuditërisht, parqet e Floridës dominojnë këtë listë. I vendosur në malet e Tenesit lindor, Dollywood u hap zyrtarisht në vitin 1986.

Por ka pasur një park argëtimi në vend që nga viti 1961, me disa ndryshime emri përpara se marka Dollywood të merrte pushtetin dhe të ngrihej, duke tërhequr fansat në shtëpinë malore të Parton në Tennesee.

Sipas Tripadvisor, çmimet më të mira "përcaktohen në bazë të cilësisë dhe komenteve e vlerësimeve të udhëtarëve për eksperiencat e tyre, turnetë, aktivitetet dhe atraksionet nga 1 maji 2021- 30 prill 2022.

Atraksionet e verës/ Spanja dhe Italia me destinacionet më të

EMISIONET