Armenia denoncon Azerbajxhanin për "spastrim etnik"

Armenia denoncon Azerbajxhanin për "spastrim etnik"

Forcat e Azerbajxhanit po përpiqen të kapin qendrat e popullatës së Karabakut, tha sot pasdite kryeministri armen, Nikol Pashinyan, sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax.

Pashinyan theksoi se është në kontakt me liderët e separatistëve të Karabakut dhe pret që paqeruajtësit rusë të veprojnë për të stabilizuar situatën.

Nga ana e tyre, forcat separatiste të enklavës thanë se po përpiqen t’i “rezistojnë” ushtrisë azere që po përpiqet të avancojë “thellë” në enklavë, pas fillimit të operacionit ushtarak të Bakut në zonë.

“Forcat e armatosura të Azerbajxhanit po përpiqen të avancojnë në thellësi (…) Forcat e mbrojtjes vazhdojnë t’i rezistojnë ofensivës së Azerbajxhanit përgjatë gjithë linjës së kontaktit,” i thanë ata X.

Geham Stepanian, ombudsmen i të drejtave të njeriut për Republikën e Artsakhut (s.b.: emri i dhënë nga armenët në Nagorno-Karabakh)” foli për “viktima të shumta” midis civilëve nga bombardimet nga ushtria azere.

Armenia ka akuzuar se qëllimi i Bakut është të kryejë “spastrim etnik” në këtë enklavë të diskutueshme në Kaukazin e Jugut, e cila është e populluar kryesisht nga armenë.

Azerbajxhani ka nisur një sulm të ri në shkallë të gjerë kundër popullit të Nagorno-Karabakut, duke kërkuar të përfundojë politikën e tij të spastrimit etnik” tha Ministria e Jashtme armene në një deklaratë.

Në të njëjtën kohë, diplomacia armene theksoi se forcat paqeruajtëse ruse në rajon duhet të “ndalojnë agresionin” e Azerbajxhanit.

Baku nisi sot një operacion ushtarak për të rimarrë enklavën e diskutueshme të Nagorno-Karabakut në Kaukazin jugor, e cila është e banuar kryesisht nga armenë.

Kujtohet se Rusia është garantuese e armëpushimit të arritur pas luftës së fundit Armeni-Azerbajxhan në vitin 2020.

” Forcat paqeruajtëse ruse të dislokuara në Nagorno-Karabakh duhet të marrin masa të qarta dhe të paqarta për t’i dhënë fund agresionit të Azerbajxhanit ,” tha Jerevani.

Autoritetet në enklavë raportuan viktima të shumta civile në zonë pas fillimit të armiqësive.

Përpara zhvillimeve, Moska theksoi se ishte njoftuar vetëm “disa minuta” para fillimit të “operacioneve anti-terroriste” të Bakut në rajon.

Në media qarkullojnë informacione, sipas të cilave pala Azerbajxhaniane ka njoftuar “paraprakisht” forcat paqeruajtëse ruse (…) Kjo nuk është e vërtetë . Informacioni u nda me misionin rus pak minuta para fillimit të armiqësive ”, tha zëdhënësja diplomatike ruse Maria Zakharova në Telegram.

Pas zhvillimeve të fundit, kryeministri armen Nikol Pashinyan kërkoi thirrjen urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së .

Baku theksoi se paqja me Armeninë është e mundur vetëm në rast të tërheqjes “totalisht” të armenëve nga Nagorno-Karabakh . “E vetmja mënyrë për të arritur paqen dhe stabilitetin në rajon është tërheqja e pakushtëzuar dhe e plotë e forcave të armatosura armene nga rajoni i Azerbajxhanit të Karabakut dhe shpërbërja e të ashtuquajturit regjim separatist”, tha diplomacia e Azerbajxhanit në një deklaratë.

EMISIONET