Afrika e Jugut: Vrasësi i heroit anti-aparteid goditet me thikë në burg

Afrika e Jugut: Vrasësi i heroit anti-aparteid goditet me thikë

Vrasësi i dënuar i një lideri anti-aparteid të Afrikës së Jugut u godit me thikë në burg përpara lirimit të tij me kusht.

Autoritetet e burgut të Afrikës së Jugut thanë të martën se 69-vjeçari polak Janusz Walus u godit me thikë, dyshohet se nga një i burgosur tjetër. Walus ishte dënuar për vrasjen e Chris Hanit, një kundërshtar i qeverisë së aparteidit të Afrikës së Jugut. 

Zëdhënësi i departamentit të shërbimeve korrektuese Singabakho Nxumalo tha se gjendja e Walus ishte e qëndrueshme dhe se ai po merrte kujdes mjekësor.

Pse është e diskutueshme koha?

Goditja me thikë e Walus vjen vetëm disa ditë pas një vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Afrikës së Jugut që urdhëronte lirimin e tij me kusht.

Në një vendim unanim, shefi i Gjykatës Kushtetuese Raymond Zondo tha javën e kaluar se Walus duhet të lirohet me kusht brenda 10 ditëve.

Walus "u dënua për një krim shumë të rëndë... vrasje gjakftohtë", tha Zondo. Shefi i drejtësisë tha se "sjellja e tij gati e zhyti këtë vend në trazira civile", por ai kishte të drejtë ligjore për lirim me kusht.

Qeveria e Afrikës së Jugut njoftoi gjithashtu se atij do t'i jepet një përjashtim për qëndrimin në vend, në mënyrë që të kryejë lirimin me kusht dhe të shmangë dëbimin në Poloni.

Nënshtetësia afrikano-jugore Walus-it iu hoq në vitin 2017 kur u burgos.

Si u arrit vendimi për lirim me kusht?

Shumë afrikano-jugorë e kundërshtuan haptazi vendimin e Gjykatës Kushtetuese për t'i dhënë Walus-it lirimin me kusht.

Solly Mapaila – udhëheqës i Partisë Komuniste të Afrikës së Jugut (SACP), e cila është pjesë e një aleance politike me Kongresin Kombëtar Afrikan (ANC) në pushtet – shprehu pakënaqësinë e tij me vendimin, duke e përshkruar atë si "padrejtësi aparteidi".

E veja e Hanit, Limpho Hani, gjithashtu shprehu zemërimin e saj, duke i thënë stacionit lokal të lajmeve News Channel Africa se "Shefi i Gjykatës Zondo e ka dështuar plotësisht këtë vend", përpara se të thoshte me zemërim se vendimi ishte "djallëzor"./DW/

EMISIONET