Beatrice është foshnja e parë në Itali që i shpëtoi Covid-19. E shtruar në spital një vit më parë në spitalin e Bergamos, në shkurt ajo festoi ditëlindjen e saj të parë.

Njerëzit rreth saj vdiqën dhe Beatrice ishte në spital, vetëm, në një djep termik. As qumështi im nuk donin t’ia jepnin, kishin frikë se ishte i ndotur. Vetëm dy çanta për të hedhur rrobat e saj të infektuara. Unë u ktheva në shtëpi pa të, rreth e rrotull kishte dhimbje dhe vdekje, një ditë zie në Val Seriana, Alzano, Nembro, Covid morën gjithashtu gjyshin dhe xhaxhain tim. Atje, atje, përmes atyre dritareve pamë që po kalonin ambulancat që vraponin drejt Bergamos. Ato sirena ishin sfondi i netëve të mia pa gjumë ndërsa unë prisja me Marcon lajmin e Beatrices“, rrëfen për “Repubblica” Marta Zaninoni, nëna e vogëlushes.

“Ne ende nuk e dimë se ku mund të jetë infektuar. Beatrice lindi me një problem në zemër. E dërguam në spital. Në derën e pranimit, ishte një turmë e vogël njerëzish, askush prej nesh nuk kishte një maskë. Mbase aty ndodhi infektimi”, vijon rrëfimin nëna.

Në shtëpi, Beatrice nisi të kollitej, ndërsa filluan ti fryheshin edhe sytë. Kështu që prindërit vendosën ta çonin në spitalin e Bergamos.

Ishte Dita e Pashkëve dhe deri dje vogëlushja qëndroi në spital ku festoi edhe ditëlindjen e saj të parë.

“Lufta ime është një shembull”, shprehet Marta dhe ka të drejtë…