Banka Qendrore e Turqisë raportoi se ishte gati të merrte të gjitha masat e nevojshme për të siguruar stabilitetin financiar pas rënies së lirës.

Ajo është zotuar të sigurojë bankat me të gjithë likuiditetin që kanë nevojë.

Masat vijnë pasi lira turke arriti një rënie rekorde kundrejt dollarit, në mes të një përplasje diplomatike me Shtetet e Bashkuara.

Tregjet e aksioneve në Azi ranë të hënën për shkak të shqetësimeve të investitorëve lidhur me krizën valutore të Turqisë.

Goditja e fundit erdhi të premten, kur Presidenti i SHBA Donald Trump tha se kishte miratuar dyfishimin e tarifave për çelikun dhe aluminin turk.

Çfarë po ndodh në tregje?

Para se të shpalleshin masat e reja, Nikkei 225 i Japonisë kishte rënë pothuajse 2% në treg. Ekspertët kanë fajësuar rrëshqitjen lirës për shkak të frikës se vendi po kalon në një krizë ekonomike.

Indeksi Hang Seng i Hong Kongut ishte poshtë pothuajse 1.6% në treg, ndërkohë që Composite Shanghai ra 1.7%.

Në Australi, indeksi S & P / ASX 200 kishte humbur 0.5%, ndërsa indeksi Kospi i Koresë së Jugut ishte 1.8%. Investitorët globalisht janë të shqetësuar për përhapjen e dëmeve dhe janë nxitur për të shitur pasuritë e rrezikshme, duke përfshirë rezervat aziatike dhe monedhat e tregut në zhvillim.

Analistët thanë se investitorët tani po kërkonin strehë të sigurtë tek jeni dhe të dollari amerikan.

Lexoni dhe: Erdogan deklaron: E pamë lojën tuaj dhe nuk frikësohemi


/Ora News.tv/