Merkato e janarit për vitin 2020 rezultoi më e varfra në aspektin financiar kjo në raport me vitet e kaluara. 

E sidoqoftë lëvizje interesante dhe miliona euro u shpenzuan nga disa klube elitare te Evropës. 

Natyrisht blerja me e bujshme është transferimi i Herlintg Halnad nga Red Bull Sacburg te Borusia e Dortmund.

Në fakt interesim për talentin norvegjez shprehën të gjithë klubet më të titulluar të kontinentit të vjetër, por në fund 19-vjecari zgjodhi verdezinjtë. 

Dortmundi gjithashtu hipotekoi edhe blerjen Emre Can nga Juventusi për 27 milionë euro plus bonuse.

Në Premier League, Manchester United arriti marrëveshjen me mesfushorin portugez Bruno Fernandez për shifrën e 68 milionë.

/Ora News.tv/