Analisti Shpëtim Nazarko i ftuar në emisionin “360 Gradë”, në RTV Ora tha se oligarkët u  krijuan në periudhën 2006-2010, në kohën e qeverisë së ish-kryeministrit Sali Berisha. 

Nazarko tha se pas ardhjes në qeveri të Ramës, ai i mori ata sërish dhe i fuqizoi nëpërmjet tenderave dhe për të ky është akt vetëvrasës.

Nazarko: Ata që quajmë ne oligarkë nuk janë gjë tjetër vetëm se pasanikët e krijuar në periudhën 2006- 2010 të cilët i bënë paratë rrush e kumbulla, 5 miliardë që i morën në bankat përkatëse. Në vitin 2013 kur e mori Rama pushtetin këta oligarkë ishin të gjithë pa pantallona. Çfarë bëri Rama?

Meqë shetti shqiptar nuk merrte dot më para në bankë se e kishte kaluar atë, bankat nuk i jepnin më kredi individit, kruajti kokën Rama dhe mori edhe një herë oligarkët që ishin krijuar në kohën e Berishës, i bëri të besueshëm sepse këta ishin borxhlinj të mëdhenj nëpër banka duke u dhënë prap tendera dhe ky është një akt vetvrasës fatal.


/Ora News.tv/