Të paktën 22 persona kanë humbur jetën në mbarë Shtetet e Bashkuara të Amerikës si pasojë moti të ftohtë ekstrem. 

Tashmë, temperaturat dyshifrore nën zero, pritet të përhapen edhe në zonën e Bregut Lindor, ku përfshihet Virxhinia dhe Fermonti. 

Një stuhi filloi disa ditë më parë në Gjirin e Meksikës dhe së pari goditi Panhandle në Florida. Deri të enjten, ajo po bënte kërdi duke çuar në shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme.

Tejet i prekur nga moti ekstreme është edhe Massachusettsm, ku pas reshjeve të shumta të shiut është përfshirë nga ngrirje ekstreme. Makinat kanë mbetur në rrugë si pasojë e akullit.

Kushtet brutale të ftohta pritet të vazhdojnë të mbështjellin bregun lindor të SHBA më shumë këtë fundjavë./Ora News.tv/