Messi, arrin 100 gola në Champions me 14 ndeshje më pak në krahasim me Ronaldon

Messi, arrin 100 gola në Champions me 14 ndeshje më pak në

Dy golat ndaj Chelsea i kanë mjaftuar Lionel Messi-t për të arritur në kuotën e 100 golave në Champions League. 

Ylli argjentinas shënoi golin e 100-të në Ligës së Kampionëve, duke u bashkuar me Cristiano Ronaldon si lojtarët e vetëm që kanë arritur në këto shifra. 

"Pleshti" shënoi golin e tij të 99-të, në minutën e tretë në Camp Nou, duke mposhtur Thibaut Courtois, në golin më të shpejtë të karrierës së tij.

Dhe pas ngritjes së një sulmi të Ousmane Dembele, Messi goditi shenjën e shekullit duke plotësuar mbajtësen e tij në minutën e 63 me një arrë të dytë të Courtois. Kjo barazim i dha Barcelonës një goditje 3-0 në natë dhe rezultatin e përgjithshëm në 4-1 .

Messi dhe Ronaldo tani janë lojtarët e vetëm me 100 gola në Ligën e Kampionëve, megjithëse ylli i Barcelonës ka arritur në 123 ndeshje - 14 më pak se 137 ndeshjet që homologu i tij i Real Madridit duhet të arrijë në prag.

Për të arritur në kë shifër "pleshti" kërkoj vetëm 1.758 minuta më pak. Ndërsa në krahasim me rivalin e tij të përjetshëm, Messi i realizoj 100 gola në 266 goditje më pak se ylli i Realit të Madridit, Cristiano Ronaldo. 

EMISIONET