Nëntë oficerë u plagosën pas një shpërthimi që tronditi një shtëpi në Konektikat të SHBA-ve, ku policët dhe zyrtarët po negocionin me një burrë që kishte marrë peng gruan dhe familjen e tij. Policia gjithashtu zbuloi mbetjet njerëzore në vend.

Shpërthimi ndodhi në North Haven, pasi policia iu përgjigj thirrjes të mërkurën. Zyrtarët nxituan në një spital me lëndime jo të rrezikshme, rreth orës 20:30.

Sipas policisë, mbetjet janë zbuluar në vendngjarje. Megjithatë, nuk është e qartë se në cilën ndërtesë u gjetën eshtrat. Autoritetet lokale thanë se shefi ekzaminues mjekësor do të përcaktojë identitetin e të ndjerit, dhe se si ai ose ajo vdiq.

Oficerët "po përpiqeshin po përpiqeshin ta qetësonin situatën. Pastaj gjërat shkuan për keq me një shpërthim".

Me sa duket, gruaja e të dyshuarit arriti të shpëtojë nga shtëpia gjatë shpërthimeve, por mbetet e paqartë nëse anëtarët e tjerë të familjes mbetën brenda. I dyshuari, megjithatë, është ende brenda shtëpisë, ndërsa një zjarr ende është aktiv në hambar, thanë burimet.

Rrugët që rrethojnë vendbanimin mbeten të mbyllura. Ndërkohë, zjarrfikësit nxituan në vendin e ngjarjes për të luftuar zjarrin ndërsa shtëllungat e tymit të zi mbuluan lagjen pas shpërthimit.

/Ora News.tv/