Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm këtë vit.

Lajmi u konfirmua nga vetë ministri i Jashtëm në detyrë Behgjet Pacolli. 

"Unë konfirmoj se ambasadorja ynë Znj. Shkendije-Geci-Sherifi do të bojkotojë këtë event, shkaku i fituesit kontravers të Çmimit Nobel, Peter Handke, mik dhe mbështetës i politikës së Millosheviçit.

Gjithashtu Pacolli ka dhe një kërkesë.

"Unë gjithashtu pres që edhe Ambasadori i Shqipërisë të veprojë në mënyrë të ngjashme."

 
 

/Ora News.tv/