Një punonjës i Google në Zvicër u testua pozitiv për koronavirusin e ri (COVID-19) të Shtunën. Sipas një raporti në NPR, punonjësi i Google ishte në zyrën e tij në Zyrih "për një kohë të kufizuar" përpara se të shfaqte simptomat COVID-19. "Ne mund të konfirmojmë se një punonjës nga zyra jonë e Zyrihut është diagnostikuar me koronavirus.

Ata ishin në zyrën e Zyrihut për një kohë të kufizuar, përpara se të kishin ndonjë simptomë," tha një zëdhënës i Google në një deklaratë.

Kompania tha se nuk e ka mbyllur zyrën e saj në Zyrih, por i ka kufizuar punonjësit të udhëtojnë në Iran, Itali dhe Kinë dhe është vendosur të zgjerojë kufirin e udhëtimit për në Japoni dhe Korenë e Jugut muajin tjetër. Google gjithashtu ka anuluar samitin e tij 'Global News Initiative' në Kaliforninë veriore në prill ndërsa Facebook gjithashtu ka ndaluar konferencën e saj të zhvilluesve të F8 në maj.

Në një deklaratë të dhënë për CNN kompania u shpreh: "Na vjen keq që duhet të anulojmë samitin tonë global të Nismës së Nismave të Google, por shëndeti dhe mirëqenia e mysafirëve tanë është përparësia jonë numër një.

Të Premten, Organizata Botërore e Shëndetit tha që rreziku i ndikimit global nga virusi ishte "shumë i lartë" pasi koronavirusi arriti në 57 vende.

/Ora News.tv/