Qeveria kineze po punon me kompani të teknologjisë për të monitoruar qytetarët dhe për të gjurmuar rastet e konfirmuara të personave të infektuar me koronavirus.

Në një përpjekje për të përmirësuar shpërthimin e koronavirusit të vendit, qeveria kineze është bashkuar me firmat e teknologjisë për të monitoruar qytetarët dhe për të ndjekur rastet e konfirmuara të infeksionit me virusin covid-19.

Alipay ka zhvilluar një aplikacion telefonik të koduar QR për të monitoruar individët në Kinë.

Aplikacioni u cakton njerëzve një kod QR me një status të kuq, të verdhë ose jeshil bazuar në historinë e udhëtimit dhe shëndetin e vetë-raportuar. Kushdo që flamurohet si i kuq duhet të mbetet në karantinë për 14 ditë, ndërsa ata që janë flamur si të verdhë duhet të karantinohen për shtatë ditë.

Zyrtarët mund të skanojnë kodet QR të individëve për të monitoruar lëvizjet e tyre, dhe kodet po vendosen në pikat e kontrollit të udhëtimit, duke përfshirë varjen nga dronët në tollumbat e autostradave.

Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit të Kinës, duke punuar me China Telecom, China Unicom dhe China Mobile, nisi një shërbim që lejon përdoruesit të kërkojnë të dhënat e vendndodhjes së tyre nga 14 ditët e mëparshme me anë të mesazheve.

/Ora News.tv/