Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë njoftoi se 121 njerëz vdiqën si rezultat i shpërthimit të pneumonisë virale të shkaktuar nga COVID-19 të enjten e kaluar.

Kështu, numri i të vdekurve nga epidemia e re e koronavirusit ishte 1.380, sipas të njëjtit burim.

Për më tepër, 5,090 raste të reja të konfirmuara të COVID-19 janë zbuluar në të gjithë territorin e Kinës, duke u rritur në 55,748 raste në total.

Përveç 116 vdekjeve të regjistruara në provincën Hubei në zemër të epidemisë, dy vdekje janë raportuar në provincën Heilongjiang dhe një në Anhui, Henan dhe Chongqing, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit.

6.723 pacientë u shëruan dhe u larguan nga spitalet, sipas të njëjtit burim.

/Ora News.tv/