Informacionet e përditshme, Policia e Shtetit ka vendosur këtë të hënë t'i përmbledhë një komunikatë, duke bërë me dije se janë kapur dhe arrestuar 211 persona, si dhe janë sekuestruar armë zjarri dhe lëndë narkotike.

Janë sekuestruar:

- 5 armë zjarri, 3 krehëra, 916 fishekë, 2 gëzhoja, 2 kallëpe lëndë plasëse TNT, 3 kapsolla elektrodetonatore, 1 granatë difensive

- 6 armë e ftohtë ( 3 thika, 3 leva metalike)

- 665 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sativa

Janë shoqëruar për verifikim 414 persona.

Po gjatë kësaj jave, janë finalizuar 4 operacione të koduara:

- Më datë 11 Tetor në Tiranë - Finalizohet operacioni policor i koduar “Precious“. Operacioni pas një hetimi disa mujor nga Komisariati i Policisë Nr.3 Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ku u zbardhën dhe u dokumentuan me prova ligjore 7 raste vjedhjesh (kasafortash, vlerash të mëdha monetare e sende të çmuara) të ndodhura në banesa.Njëri prej autorëve i kapur në flagrancë duke kryer një vjedhje në qytetin e Durrësit, ndërsa autori tjetër shpallet në kërkim nga Policia.

- Po më datë 11 Tetor në Vlorë, Policia ka finalizuar operacionin e koduar "Twin", ku është arrestuar një person që posedonte lëndë narkotike në banesë.

- Më datë 12 Tetor përsëri në Tiranë - Operacion antidrogë i koduar “Argjinatura”, ku u arrestuan në flagrancë tre shtetas dhe një tjetër u shpall në kërkim. U sekuestrua lëndë narkotike, armë zjarri, municion luftarak, automjet dhe aparate celularë.

- Më datë 13 Tetor në Lezhë, u finalizua operacioni "Vila", ku u kapën në flagrancë nga policia 2 autorët e dyshuar në momentin që po nxirrnin materialet për t'i transportuar që kishin vjedhur në një vilë. Këta shtetas dyshohen dhe si autorë të disa vjedhjeve të tjera të ndodhura.

/Ora News.tv/