Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka thënë se nuk do të pranojë asnjë plan të SHBA për paqen me Izraelin, pasi ai e njohu Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

"Shtetet e Bashkuara kanë provuar të jenë një ndërmjetës i pandershëm në procesin e paqes dhe ne nuk do të pranojmë ndonjë plan nga Shtetet e Bashkuara", tha Abbas në një konferencë shtypi në Paris.

Komentet e tij erdhën pasi Asambleja e Përgjithshme e OKB votoi në mënyrë efektive duke mohuar deklaratën kontradiktore të Uashingtonit.

Shumica e vendeve mbështetën një rezolutë jo-detyruese që konfirmoi status quo e Jeruzalemit.

Uashingtoni ka hartuar një plan të ri paqeje, megjithëse nuk ka zbuluar asnjë detaj.

Dyshimi i diskutueshëm i Donald Trump-it për Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit dy javë më parë u dënua në të gjithë botën arabe dhe myslimane dhe u përshëndet vetëm nga Izraeli.

/Ora News.tv/