Policia italiane ka vënë në pranga 6 persona nën akuzën e posedimit, transferimti dhe trafikimit ndërkombëtar të drogës.

Mediat fqinje shkruajnë se urdhri për goditjes e organizatës kriminale u lëshua nga magjistrati hetues i Cagliarit, me kërkesë të Dagli Cagliari, nga policia e komandës provinciale të Sassarit, në bashkëpunim me komandën provinciale të Ferrara.

Operacioni "Pjerrësi", dyvjeçar, u krye nën koordinimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Antimafiave dhe Drejtorisë së Anti-Terrorizmit në Cagliari me një aktivitet të thellë hetimor të Departamentit Territorial të Karabinierëve të Olbia.

Gjatë një konference shtypi, në prani të komandantit Alberto Cicognani, policia bëri me dije edhe inicialet e personave të arrestuar.

Të arrestuarit –  shqiptari M.R, 54-vjeç;

Senegalezi N.O, 41-vjeç;

P.S, 29 vjeç, nga Ozieri, u bashkua me dispozitën në burg në Bancali;

B.G, 45- vjeç, nga Olbia;

A.L, një grua 43-vjeçare nga Olbia, nën arrest shtëpiak; T.A, një grua 33 vjeçare rumune nën arrest shtëpiak.

Për dy persona të tjerë, me origjinë shqiptare  konsideruar udhëheqësit e bandës italiane-shqiptare, u lëshua një urdhër arresti ndërkombëtar.

Gjatë dy viteve të fundit 17 persona kanë përfunduar në pranga, ndërsa janë kapur dhjetë kilogramë drogë e llojit: kokainë, duke përfshirë kokainën e errët të zezë, të zezë dhe pa erë, heroinë dhe marijuanë.

Substancat narkotike nga Shqipëria arritën në Sardenjë në bazat italiane të klasifikimit të vendosura në Lombardia, Lazio dhe Emilia Romagna.


/Ora News.tv/