Po ju sjellim 33 fakte të cilat nuk i dinit për këngëtaren e famshme dhe unike Lady Gaga në nder të ditëlindjes së saj.

Shumë më parë se “A Star is Born”, (albumi i parë i Lady Gaga)  këngëtarja, aktorja dhe provokuesja e modës kishte një jetë të pasur dhe me ngjyra.

1. Emri i vërtetë i saj është Stefani Joanne Angelina Germanotta.

2. Kënga hit e Queen “Radio Ga Ga” ishte  frymëzim për emrin e saj të artit.

3Që kur ishte katër vjeç, mamaja e saj e ulte në piano katër orë në ditë, luante apo nuk luante.

4Performanca e saj e parë ishte në klasën e parë. Ajo e bëri vetë kostumin e saj.

5Ajo ka Don Lawrence trajner vokal që kur ishte 11 vjeç.

6Nipi i Lawrence, e dëgjoi atë duke kënduar në një dyqan në New York dhe e lidhi atë me xhaxhain e tij.

7Ajo frekuentoi shkollën më të vjetër të vajzave të pavarura në Manhatan.

8Bashkëbiseduesit e saj përfshijnë Caroline Kennedy, si dhe Paris dhe Nicky Hilton.

9Gaga ishte një nga të vetmet studente që fitoi një punë pas shkolle, si kamariere në një restorant.

10Në fillim të gjimnazit ajo i’u bashkua një grupi cover i cili luante Rok klasik si Zeppelin dhe U2.

11Ajo ka shumë tatuazhe, por i pari është shkronja G, në pjesën e poshtme të qafës.

12Fiksimi i parë i famshëm i saj është aktori Adrien Brody.

13Kur ajo ishte 15 vjeç, luajti një rol të vogël në një episode të  “Sopranot”.

14. Ajo ishte një nga 20 studentët e pranuar  në shkollën Tisch të Arteve në New York, por u tërhoq pas semestrit të dytë.

15Kur ishte në kolegj, dikush krijoi nje grup në Facebook të quajtur “Stefani Gemanotta, ti kurrë nuk do të bëhesh e famshme”.

16Ajo u takua me Lady Starlight, një artiste performuese dhe bashkepuntore e Gagës, në një bar ku Lady Starlight shkonte të kërcente.Gaga ishte në një takim me menaxherin e barit.

17Lady Gaga dikur ishte një balerinë në pjesën lindore të New York.

18Akon e shtyu Gagën drejt karrierës solo pasi e angazhoi në labelin e tij.

19Ajo lyeu flokët bjonde pasi një gazetar britanik e ngatërroi me Amy Winehouse.

20Ajo hapi bllokun New Kids kur ata morrën pjesë në turin e saj në 2008.

21Kënga e saj “Telephone” ishte shkruar për Albumin “Circus” të Britney Spears.

22Motra e saj e vogël Natali ishte në videoklipin e këngës “Telephone”.

23Babai  i saj, presidenti i GuestWifi, përhapi internetin me Wireless në hotele.

24Ajo performoi pa pantallona sepse gjyshja e saj, e cila ka një vizion të varfër , thotë se mund të nxjerrë  pjesët e dukshme, si lëkura dhe flokët.

25Një nga emrat e saj të mesit, Joanne, i është vënë në kujtim të hallës së saj e cila vdiq nga Lupusi.

26Joanne vdiq 19 vjeç, 12 vite para se Gaga të lindte.Këngëtarja e quajti  albumin e saj të pestë Joanne, në nder të saj.

27Gaga është kumbara e dy djemve të Elton John.

28Ajo preferon New York në vend të Los Angeles.

29Këngëtarja ka një letër nga David Bowe në shtëpinë e saj.

30Kënga e saj “Boys, boys, boys” u inspirua nga hiti i Mötley Crüe “Girls, girls, girls”.

31Ajo vuan nga Fibromyalgia (një sëmundje që lidhet me lodhjen e muskujve).

32Parfumi i saj “Fame” u përshkrua si “shpikja më e rëndësishme në industrinë e Parfumeve në 20 vitet e fundit.

33Lady Gaga është gruaja e parë që fitoi një Oskar, Gremi, BAFTA dhe Golden Globe në të njëjtin vit.

/Ora News.tv/